2012. június 10., vasárnap

Torta nem édesszájúaknak

Ezt a tortát a férjemnek készítettem el, mivel szerettem volna meglepni valamivel a születésnapjára, de annyira nincs oda az édes tortákért.. :D


Kipróbáltam a vizes piskótát cukor nélkül, illetve kis sóval megcsinálni, de elég lapos lett...
Hozzávalók:
3 tojás
15dkg liszt

6 ek víz
késhegynyi szódabikarbóna

A 3 tojássárgáját a kis sóval és a 3 ek vízzel elkevertem. A tojások fehérjét kis sóval és a másik 3 ek vízzel keményre vertem. A sárgájához kevertem a liszt felét, majd a habból kicsit, aztán liszt másik felét és a maradék habot. Nem lett olyan habos az egész, mint, amikor cukorral készül, de próba szerencse! :D
Kivajazott, kilisztezett csatos tortaformába öntöttem, előmelegített sütőben kb. 200 fokon negyed óra alatt megsült.

Mikor kihűlt, kettévágtam (nem volt túl egyszerű, mivel mint mondtam, elég lapos lett).
Kikevertem sonkás sajtkrémet (1 tubussal) apróra vágott medvehagymával, azzal kentem meg a tortát.
Ráraktam a tetejét.
Elkészítettem a másik krémet: kb. 10dkg margarint, 1 tubus tejszínes sajtkrémet, kb 1 ek pirospaprikát és 4 szelet apróra vágott gépsonkát megpróbáltam simára keverni, ezzel kentem be a torta tetejét és oldalát.
A díszítés tejszínes sajtkrémből készült habzsák és nyomóforma segítségével.

Hát, kíváncsi vagyok arra, mikor a férjem megkóstolja.. :D







Mindenkinek nagyon ízlett ezért ajánlom szeretettel! :D


2012. június 2., szombat

Pizza burgonyás tésztából

Már napok (mit napok.. hetek!) óta szerettem volna pizzát enni, de a rendelőseket unom, mindnek ugyanolyan íze van... :O Ezért gondoltam, keresgélek a neten valami jó egyszerű pizzatészta receptet. Találtam is egyet, ma kipróbáltam. Isteni lett, könnyű, nem az a fullasztós tészta... :D


Hozzávalók:
kb 60dkg liszt
45dkg burgonya
2,5dkg élesztő
2,5dl tej



A burgonyát megmostam, feltettem kis sóval főni héjában. Addig kimértem a tejet, majd abból kicsit elvettem, bele kis cukor és szétmorzsolva az élesztő. Lefedtem egy tálkával és feltettem a tűzhelyre a fővő krumpli mellé. Természetesen nem kapcsoltam be alatta a lángot.. :P Így, mire a krumpli megfőtt, az élesztő felfutott, annyira, hogy még az edényből is kicsit kiszökött.. :D
Amíg a burgonya főtt és az élesztő szökött, kimértem a lisztet. 
A megfőtt burgonyát megpucoltam, krumplinyomóval áttörtem, majd belekevertem a lisztbe, az élesztővel, a sóval és a tejjel együtt. Addig gyúrtam, amíg a tészta jó ragadós nem lett.
Ekkor lefedtem egy konyharuhával és a tűzhely tetején még a langyos melegben kelesztettem úgy 30-40 percet. Ezalatt jól megdagadt.


Az én feltétem a pizzára:
paradicsomszósz (a bolti dobozos)
bazsalikom
fokhagymakrém
füstölt-főtt tarja
kukoricakonzerv
zöldborsókonzerv
gombakonzerv
vöröshagyma
zöldhagyma szára
trappista sajt


A megkelt pizzatészta egyik felét kiolajozott tepsibe (a sütő original fekete tepsijébe) nyújtottam bele, majd előmelegített sütőben úgy 180-200 fokon 5-7 percig elősütöttem.
Akkor kivettem és ment rá a paradicsomszósz-fokhagymakrém-bazsalikom keverék alulra, rá a vörös- és a zöldhagymaszár apróra vágva, a tarja felkockázva, a zöldborsó, a kukorica, a gomba és végül a tetejére a reszelt sajt.
Így visszatoltam a sütőbe, kb negyed óra alatt lett kész. Az alját kell nézegetni, hogy ne égjen oda, amikor szép barnára sül, már kész a pizza.
A gyerekek zabálták, főleg a kis 14 hós Petike! De Bogi is mondta: Anya! Ez a pizza egyszerűen ISTENI lett! :D


Sajnos (vagy szerencsére) már csak egy nagy szelet maradt, így csak ezt tudtam lefotózni:


2012. június 1., péntek

Bárányleves

Nálunk a családba az apósom vezette be a bárányhúst, mivel sokat jár Bécsben a munkája miatt. Az ottani piacon friss fiatal bárány húsát lehet kapni, mindig hoz és mindenféle jót főz/süt nekünk belőle. Ez a leves náluk készült, ez volt az első próbálkozásom a báránnyal és elég jól sikerült! :D


Hozzávalók:
pár darab báránylapocka és bárány nyak felszeletelve
leveszöldség (sárgarépa, fehérrépa, parázsburgonya, petrezselyem, hagyma, paradicsom)
marhahúsleves kocka (sajnos épp nem volt otthon, így tyúkhúsleves kockával, sóval és vegetával helyettesítettük)


A megmosott húst bő vízben feltettem főni, a megjelenő habot lekanalaztam a tetejéről.  Közben a zöldségeket megtisztítottam és felvágtam. A petrezselymet felaprítottam. Mikor a husik megpuhultak, ami nekem igénybevett kb két órát, belezuttyantottam a zöldséget, hozzá a leveskockát, némi sót és vegetát és készre főztem.


Ennyi, egyszerű és nagyszerű! :D





Marcipános sárgabarack lekváros tortácska


Ez a torta az apósom születésnapjára készült, enyhén édesszájú.. :D

Sütöttem egy 6 tojásos vizes piskótát, kakaóporral.

Hozzávalók:
4 egész tojás
25dkg porcukor
2-3 evőkanál cukrozatlan kakaópor
20dkg liszt
8 kanál víz
1 késhegynyi szódabikarbóna

A tojássárgákat 20dkg cukorral és 4 evőkanál vízzel 20-30 percig folyamatosan keverjük (én picit csaltam és kb 5 percig vertem a legmagasabb fokozaton a gépi mixerrel). A kakaóport is hozzákevertem. A tojásfehérjékhez hozzáadjuk a 4 kanál vizet, keményre verjük és 5dkg cukorral tovább verjük. A liszt felét, amiben a szódabikarbónát elvegyítettük, hozzákeverjük a tojássárgához, hozzáadjuk a hab felét, azután a többi liszttel és a fennmaradt habbal könnyedén elkeverjük. Kivajazott, kilisztezett csatos tortaformában megsütöttem. Hústűpróbát alkalmaztam, így 180-200 fokon kb fél órát sült.



Mikor kihűlt, háromba vágtam, mindkét rétegbe tettem olvasztott csokoládét (kis vajjal kikevertem) és sárgabaracklekvárt (amelyet mi tettünk el még tavaly).




Kb 20dkg szobahőmérsékletű margarint kikevertem annyi porcukorral, hogy kenhető sűrűségű legyen, majd lekentem vele a tortát, hogy majd a marcipán tökéletesen illeszkedjen rá. Ezt a trükköt egy kedves ismerősöm osztotta meg velem épp tegnap. :D



Majd beraktam a mélyhűtőbe csücsülni egy időre, míg a máz szépen ráköt a tetejére és az oldalára.
Mikor ez elkészült, kinyújtottam a bolti marcipánt jó vékonyra és ügyesen ráborítottam a tortácskámra.



Dr. 5keres cukormázzal díszítettem.




A torta nagy sikert aratott, még kicsi mindig van belőle, de már nem sokáig! :D